Dezinfekcia

Čistenie a dezinfekcia
Germicídnym žiarením

Názvom germicídne žiarenie označujeme umelé žiarenie z UV časti spektra. Keď pozorujeme spektrum slnečného žiarenia zistíme, že obsahuje približne 1% UV – žiarenia pod ktoré spadá aj naše germicídne žiarenie.

Tento typ žiarenia sa pohybuje priamočiaro, so štvorcom vzdialenosti klesá jeho intenzita. Nevniká do látok, neprechádza obyčajným sklom a pôsobí iba tam, kde dopadá.

UV žiarenie, ktoré majú naše lampy, môžeme rozdeliť do troch skupín:

  1. UV – A od 400 do 315 nm
  2. UV – B od 315 do 280 nm
  3. UV – C od 280 do 13,6 nm

Z hľadiska sterilizácie vzduchu je najviac zaujímavé žiarenie v rozsahu 280 až 200 nm. Žiarenie tejto vlnovej dĺžky porušuje a ničí ribonukleové kyseliny, ktoré sú v bunkách nosičom informácií. Dochádza k zmenám v plazme buniek a v jadre. Delenie buniek je zabrzdené a pri určitej dávke UV žiarenia úplne zastavené.
Vlnové dĺžky pod 290 nm už na zemskom povrchu nenájdeme. Horné vrstvy atmosféry UV žiarenie s vlnovou dĺžkou pod 290 nm neprepúšťajú.

Germicídny žiarič môžeme používať na priame ožarovanie.

Priame ožarovanie vzduchu v miestnosti, ktoré je najúčinnejším spôsobom sterilizácie miestnosti. Obsiahne celý objem vzduchu, ničí zárodky na stenách a podlahách.
Praktické použitie priameho ožarovania sa obmedzuje na miestnosti, kde sa nezdržiavajú ľudia.

Čistenie a dezinfekcia
Ozónomvým generátorom

Čistenie ozónom zabíja baktérie na povrchu ovocia a zeleniny, dezinfikuje potraviny alebo sterilizuje vodu. Čistenie vzduchu, zabíja vírusy a zabraňuje infekčným chorobám ďalej sa šíriť. Dezinfekcia ozónom navyše pomáha predchádzať mnohým kožným chorobám a pomáha urýchľovať metabolickú aktivitu pokožky, ktorú robí zdravšiu a sviežejšiu.

Ak je ozón správne použitý, zabíja všetky známe baktérie, vírusy, plesne a iné mikroorganizmy rýchlo a dokonalo.

Technológia ozónizácie bola úspešne podrobená dlhoročnému testovaniu z hľadiska bezpečnosti používania a ochrany zdravia v renomovaných testovacích organizáciách, ako aj mnohých nezávislých súkromných a podnikových laboratóriách po celom svete.

Keď sa porovnáva účinnosť dezinfekcie, je ozón 25-krát účinnejší ako kyselina chloritá (HOCL), 2500-krát ako chlórnan (OCL) a 5000-krát ako chloramín (NH2CL). Tieto výsledky sú merané porovnaním konštant CT – koncentrácia x čas, potrebný k zabitiu 99.99% všetkých mikroorganizmov.